Do tej pory w regionie z powodu raka piersi zoperowano prawie tysiąc kobiet
Rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder przypomniała, że 23 proc. wszystkich nowotworów to rak piersi. Jest przyczyną blisko 14 proc. zgonów na nowotwory. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2018 r. na raka piersi zachorowało 19 tys. Polek, obecnie ta liczba przekracza 24 tys. - liczba nowych zachorowań rośnie z roku na rok.
"W Łódzkiem do końca września z powodu raka piersi zoperowano już 994 kobiety. Najwięcej tego rodzaju zabiegów wykonuje się w Łodzi - w szpitalu im. Kopernika, Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki oraz Salve. Lekarze przeprowadzili także 295 rekonstrukcji piersi. Takie zabiegi są finansowane przez NFZ" - zaznaczyła Leder.
Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, co podkreśla specjalistka chirurgii onkologicznej i chirurgii rekonstrukcyjnej piersi prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska-Wow z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
"Najważniejszy czynnik ryzyka zachorowania na raka piersi to płeć żeńska. Zachoruje jedna na osiem kobiet, niezależnie od wieku. Jednocześnie na świecie żyje ok. 7,8 miliona kobiet, u których raka piersi rozpoznano w ciągu ostatnich 5 lat. Żyją, a więc jest to choroba dobrze wyleczalna" - wyjaśniła prof. Kołacińska-Wow.
Zdaniem ekspertki, kluczowe jest wczesne rozpoznanie. U kobiet o przeciętnym ryzyku zachorowania na raka piersi zalecana mammografia, wykonywana zgodnie z programem profilaktyki w wieku 45-74 lat.
Z kolei przy zwiększonym ryzyku zachorowania na raka piersi, które występuje m.in. u nosicielek patogennych mutacji genetycznych; kobiet, z przypadkami raka piersi i jajnika w najbliższej rodzinie; z chorobami piersi przebiegającymi z atypią oraz z przebytą radioterapią w obszarze klatki piersiowej przed 30 rokiem życia - zalecany jest rezonans magnetyczny MRI piersi. Podobnie u kobiet z tzw. ekstremalnie "gęstą" piersią, gdyż czułość mammografii może być w ich przypadku niższa. Uzupełniającym badaniem jest USG piersi.
Według danych NFZ, w Łódzkiem z mammografii w ramach programu profilaktyki raka piersi skorzystało w tym roku jedynie 39 proc. uprawnionych kobiet. Z programu mogą korzystać kobiety w wieku 45-74 lat - co 2 lata oraz pacjentki, które chorowały na raka piersi – 5 lat po zakończeniu leczenia.
W roku 2024 zbadało się 74 tys. kobiet, przy czym 41 proc. z nich to panie w wieku 45-50 lat oraz 69-74, które z programu profilaktyki korzystają od listopada 2023 r.
"Znakomita większość kobiet, które zrobiły mammografię, usłyszała, że są zdrowe. Tylko u 138 pań wykryto zmiany złośliwe. 2841 skierowano na dalsze badania, po to, aby ustalić, jakiego rodzaju jest wykryta w piersi zmiana" - podała Leder.
Najmniej kobiet zbadało się w powiatach: radomszczańskim, pajęczańskim i rawskim; najwięcej w zgierskim, łódzkim wschodnim i opoczyńskim.
W Łódzkiem są 24 stacjonarne pracownie mammograficzne oraz 40 mammobusów, które każdego dnia odwiedzają także najmniejsze miejscowości. NFZ nie wysyła zaproszeń na badania. Skierowanie nie jest potrzebne, wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty.
Na stronie https://www.nfz-lodz.pl/ można znaleźć listę postojów mammobusów oraz placówek, gdzie można zrobić mammografię w Łódzkiem.(PAP)
agm/ mark/