Akcja organizowana przez Akademię Czerniaka, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki "Sarcoma" przy wsparciu Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie profilaktyki czerniaka, w tym regularnego badania znamion.
"Już we wtorek, 29 października, na parkingu przed szpitalem onkologicznym NU-MED przy ul. Jana Pawła II 35 zaparkuje Fura Zdrowia, czyli mobilny gabinet dermatologiczny. Wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania dermoskopowego skóry prowadzonego przez specjalistę w godzinach 11-17" - poinformowała rzeczniczka szpitala Nu-Med Joanna Chłądzyńska.
Czerniak to nowotwór możliwy do rozpoznania gołym okiem, ponieważ najczęściej rozwija się na powierzchni skóry. Może też pojawić się na błonach śluzowych czy na powierzchni gałki ocznej. Powstaje w wyniku uszkodzenia skóry, spowodowanego przez jej długotrwałą ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe (UV).
"Profilaktyka czerniaka jest jedną z najprostszych wśród nowotworów, ponieważ czynniki ryzyka zachorowania na ten złośliwy nowotwór skóry są doskonale znane. Mam na myśli m.in.: niski fototyp skóry, czyli jasną karnację, rude lub blond włosy i liczne piegi, a także oparzenia słoneczne, nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV czy też korzystanie z solarium. Na szczęście, zmieniając swoje zachowania, możemy zdecydowanie zminimalizować ryzyko rozwoju złośliwych nowotworów skóry, w tym czerniaka – wyjaśnił przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Warszawa.
Według Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu dwóch dekad nastąpił ponad trzyipółkrotny wzrost liczby zachorowań na czerniaka skóry wśród kobiet oraz trzykrotny w przypadku mężczyzn. Z kolei liczba zgonów na ten typ nowotworu u obu płci obecnie utrzymuje się niemal na tym samym poziomie co 20 lat temu (zanotowano jedynie niewielkie wzrosty śmiertelności), co może być dowodem na skuteczność nowoczesnego leczenia czerniaka dostępnego w Polsce. Tylko w województwie łódzkim w ostatnich 20 latach w wyniku zachorowania na czerniaka skóry zmarło blisko 1,8 tys. osób.(PAP)
agm/ amac/