12 wrzesień 2022

Doceniamy współpracę z Danią w Korpusie Północny Wschód w Szczecinie

zdjęcie: Doceniamy współpracę z Danią w Korpusie Północny Wschód w Szczecinie / fot. PAP
fot. PAP
Doceniamy współpracę z Danią, jeżeli chodzi o Korpus Północny Wschód w Szczecinie; jesteśmy też wdzięczni za możliwość współpracy przy dywersyfikacji dostaw źródeł energetycznych - oświadczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Danii Mortenem Bodskovem.
REKLAMA

W poniedziałek szef MON spotkał się w Warszawie z ministrem obrony Danii. Błaszczak przekazał na konferencji prasowej po spotkaniu, że tematem rozmowy z Bodskovem było bezpieczeństwo w obszarze Morza Bałtyckiego, kontynuacja pomocy i wsparcia dla Ukrainy oraz wzmocnienie współpracy wojskowej obu państw.

"Współpracujemy od długiego czasu, myślę, że dla obu naszych państw bezpieczeństwo w basenie Morza Bałtyckiego stanowi najważniejszą sprawę" - mówił Błaszczak, dziękując ministrowi obrony Danii za spotkanie.

Zapewnił, że oba państwa z satysfakcją przyjmują fakt, że do Sojuszu Północnoatlantyckiego dołączą już wkrótce Szwecja i Finlandia. "Doceniamy też zaangażowanie Dani, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy" - powiedział Błaszczak przypominając, że niedawno miał okazję uczestniczyć w Kopenhadze w spotykaniu państw Sojuszu dot. koordynacji takiego wsparcia.

W tym kontekście minister zwracał uwagę, że bardzo ważne jest to, aby efektywnie wspierać Ukrainę. "Wolna Ukraina oznacza wolną Polskę, ale Wolna Ukraina oznacza też wolną Europę" - podkreślił.

Przypomniał również wydarzenia historyczne, kiedy odbudowywane było imperium rosyjskie, które "niosło zło dla Europy". "Dziś Ukraińcy, którzy zatrzymują odbudowę imperium rosyjskiego walczą o wolność całej Europy" - zaznaczył.

Szef MON podkreślił, że Polska docenia współpracę z Danią, jeżeli chodzi o Korpus Północny Wschód w Szczecinie. "Tam jesteśmy państwami ramowymi, Polska Dania i Niemcy, a więc współpracujemy w formacie Sojuszu Północnoatlantyckiego" - oświadczył.

Jak zapewnił, oceniając inne aspekty współpracy z Danią, "jesteśmy też bardzo wdzięczni za możliwość współpracy, jeżeli chodzi o dywersyfikację dostaw źródeł energetycznych".

"To z Norwegii przez Danię do Polski prowadzi rurociąg, dzięki któremu już bardzo niedługo Polska będzie mogła otrzymywać gaz. A więc ta współpraca dotycząca bezpieczeństwa ma bardzo szeroki wymiar" - podkreślił.

Minister wskazał także na inne aspekty kontaktów między obywatelami obu państw. "Ważne są kontakty między Polakami i Duńczykami, wyjazdy turystyczne, spotkania. Jesteśmy państwami, które sąsiadują ze sobą. Historycznie rzecz biorąc, relacje sięgają bardzo długiego czasu i to jest ważne, żebyśmy właśnie będąc wspólnie w Sojuszu Północnoatlantyckim, będąc w Unii Europejskiej, zacieśniali te relacje, również relacje personalne. Ale najważniejsze jest to, że wspólnie budujemy bezpieczeństwo w Europie" - powiedział Błaszczak.

Szef MON ponownie podziękował gościowi z Danii - jak mówił - "Mortenowi, mojemu przyjacielowi, za właśnie takie bliskie relacje polsko-duńskie, za to, że możemy wspierać się wzajemnie, za to, że jesteśmy sprawdzonymi sojusznikami". "I jestem o tym przekonany, że tak będzie w przyszłości" - oświadczył Błaszczak.

Minister obrony Danii zwrócił uwagę, że Polska i Dania są sojusznikami od wielu lat. Wyraził nadzieję, że podobne spotkania jak to, które odbyło się w poniedziałek w Warszawie, będą miały miejsce w przyszłości.

"I właśnie również o tej wspólnej przyszłości m.in. rozmawialiśmy dzisiaj. Europa obecnie musi stawić czoła wojnie, która toczy się na Ukrainie, ale warto wspomnieć, że jest to przede wszystkim wojna wartości. Jest to wojna o przyszłość Europy, dlatego też wspólnie wspieramy Ukraińców w ich walce o wolność" - podkreślił. Dodał, że ministrowie rozmawiali w poniedziałek również o tym, jak dalej można wspierać Ukraińców "w walce o wolność i ich niepodległość".

Bodskov zaznaczył, że Danię i Polskę wiążą wieloletnie partnerstwa, ale też i Sojusz Północnoatlantycki. "Jesteśmy obecni w NATO, jesteśmy obecni w Unii Europejskiej. Współpracujemy ze sobą bardzo dobrze, wspieramy się i bardzo się cieszymy, że Dania jest obecna, jeżeli chodzi o obecność wojskową w Polsce" - powiedział.

Podkreślił, że w ramach wielonarodowego korpusu w Szczecinie służy 45 duńskich żołnierzy. "Z punktu widzenia Danii nasza obecność tutaj jest bardzo ważna nie tylko dla nas, ale również dla całego NATO" - powiedział duński minister.

Jak mówił, "niestety przed nami przyszłość, w której na pewno konflikt na Ukrainie będzie trwał lata, a aktywność rosyjska w basenie Morza Bałtyckiego na pewno się zwiększy". "Tym bardziej musimy wzmocnić i zacieśnić naszą współpracę jako sojusznicy, ale także i przyjaciele" - powiedział Bodskov.

Wskazał, że basen Morza Bałtyckiego jest dla Danii szczególnie istotnym regionem, "a odpowiedzią na zwiększoną rosyjską aktywność musi być bliższa współpraca i odstraszanie". Dodał, że współpraca z Polską jest "bardzo długa i jednocześnie bardzo dobra" zarówno w ramach przedsięwzięć NATO, takich jak Air Policing, jak i w udzielaniu wsparcia dla Ukrainy".

"Chciałem z całą mocą podkreślić ogromną odpowiedzialność, jaka spoczywała na barkach Polski, ponieważ to Polska, odpowiedzialna za koordynacje działań, koordynację donacji (dla Ukrainy) i nie tylko z duńskiego punktu widzenia, ale też i dla całego Zachodu, Polska jest bardzo silnym sojusznikiem" - podkreślił.

Minister obrony Danii podziękował Błaszczakowi za spotkanie i dodał, że omówiona została m.in. współpraca pomiędzy polskimi a duńskimi siłami zbrojnymi w zakresie sektora badań i rozwoju, współpracy przemysłów zbrojeniowych obu krajów, a także wspólnych szkoleń. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ dka/ rud/ mchom/ amk/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tomaszów Mazowiecki
-1.2°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 16:21
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tomaszowie

kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury Tkacz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-05 19:00
miejsce
Ęklawa - klub kultura kawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-02 19:00
miejsce
Ęklawa - klub kultura kawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-15 19:00
miejsce
Ęklawa - klub kultura kawa,...
wstęp biletowany