23 lipiec 2021

Wielka chwila młodych łyżwiarzy. Wzięli udział w programie. Mały Wielki Polak

fot. nadesłane
Dwie grupy kilkudziesięciu czołowych młodych łyżwiarzy szybkich z toru długiego i short tracku wzięło udział w zgrupowaniach w Tomaszowie Mazowieckim i Krynicy-Zdroju w ramach realizowanego przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego programu „Mały Wielki Polak”. – Dzięki temu wspieramy i obserwujemy rozwój najbardziej utalentowanych młodych łyżwiarzy – mówi Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy PZŁS.
REKLAMA
To już druga odsłona programu „Mały Wielki Polak”. – Program obejmuje największe talenty, które jeszcze nie wchodzą w skład kadry narodowej juniorów. Mamy najlepszych zawodników z kategorii wiekowych młodzik i junior młodszy, którzy za kilka lat, jestem o tym przekonany, będą stanowić trzon naszej kadry – dodaje Niedźwiedzki.

W ramach projektu dwudziestu sześciu najzdolniejszych młodzików i juniorów młodszych na torze długim uczestniczyło w zgrupowaniu w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale ćwicząc także w położonej w pobliżu tomaszowskiej Arenie Lodowej. W tym samym czasie w tomaszowskiej Arenie trenowali również reprezentanci Polski seniorów, co dla młodych zawodników było dodatkowym przeżyciem.

Młodzież została wybrana spośród najlepszych zawodników z czterech kategorii wiekowych. Dla wielu z nich to wielkie przeżycie, bo pierwszy raz mają okazję, by podpatrywać kadrę narodową. Bardzo się cieszymy, bo brakowało takich akcji – mówi Rafał Ślusarski, trener z klubu Pilica Tomaszów Mazowiecki.

To jest coś innego, niż mamy w Warszawie i odmiana, bo latem zawsze jeździmy na rolkach. Trenujemy z innymi klubami, więc jest inaczej, niż zawsze. Nie ma wiatru, nie obchodzi nas pogoda. Fajnie jest trenować w hali – dodaje Zofia Braun, zawodniczka WTŁ Stegny Warszawa.

W październiku odbędzie się kolejne zgrupowanie dla uczestników programu. – Wtedy przeprowadzimy specjalistyczne testy, które będą kontynuacją tego, co robiliśmy w poprzedniej edycji. Wzięliśmy na celownik perełki, które tutaj są, które mają ponadprzeciętne wyniki badań fizjologicznych i które już się pokazują na zawodach. Takich zawodników musimy pilnować, monitorować, zabezpieczać dla nich zgrupowania i sprzęt. Musimy po prostu opiekować się nimi tak, by mogli rozwijać się sportowo – dodaje Niedźwiedzki.

Ten program jest dla naszej dyscypliny bardzo ważny. Możemy wyłowić talenty, niczego nie przegapić i dać szansę dzieciom, by mogły sprawdzić się w bezpośredniej rywalizacji – dodaje trener Ślusarski.

Z kolei w Krynicy-Zdroju odbyło się identyczne zgrupowanie dla najzdolniejszych zawodników w short tracku. W zajęciach prowadzonych przez trenera reprezentacji Polski juniorów Dariusza Kuleszę uczestniczyło dwudziestu czterech młodych zawodników. – Drugie zgrupowanie dla zawodników w short tracku odbędzie się w grudniu – wyjaśnia Niedźwiedzki.

Projekt „Mały Wielki Polak” finansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tomaszowie

kiedy
2021-11-25 20:00
miejsce
Powiatowe Centrum Animacji...
wstęp biletowany