19 październik 2022

Dzięki polskim rolnikom czujemy bezpieczeństwo żywnościowe

zdjęcie: Dzięki polskim rolnikom czujemy bezpieczeństwo żywnościowe / fot. PAP
fot. PAP
W czasach bardzo niespokojnych – po pandemii, w czasie wojny w Ukrainie - bardzo mocno zwracamy uwagę na bezpieczeństwo żywnościowe i to właśnie dzięki polskim rolnikom my czujemy to bezpieczeństwo żywnościowe, czyli odpowiednią ilość produkcji żywności – mówił w Kalsku (Lubuskie) wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
REKLAMA

„Oczywiście występują problemy, że jesteśmy na zupełnie innych poziomach cenowych. Niestety i w środkach produkcji rolnej – nawozy, paliwa, energia, ale też weszliśmy na wyższy poziom cen produktów rolnych i to jest nieunikniona konsekwencja wojny w Ukrainie, dotyka to wszystkich krajów europejskich, ale tu akurat polskie rolnictwo znakomicie się odnajduje, przecież możemy być pewni, że żywności w Polsce nie brakuje. Jesteśmy eksporterem, znaczącym eksporterem żywności” – powiedział Kowalczyk.

Odpowiadając na pytanie, w jaki sposób można wpłynąć na to, by ceny żywności nie szybowały ciągle w górę, uznał, że należy skrócić łańcuch jej dostaw od pola do stołu. Wówczas, jak wskazał, także rolnik bardziej skorzysta z wartości detalicznych żywności.

„Między innymi temu ma służyć rolniczy handel detaliczny, czyli to uproszczenie zapisów, zobowiązanie samorządów do tego, aby udostępniały miejsca targowiskowe bezpłatnie na piątki, soboty, ale też oferta nasza do przetwórstwa, zarówno dla firm małych, średnich i mikro, jak i przetwórstwo bezpośrednio przez rolników (…) Mniej pośredników, bo jeśli rolnik przetworzy, sprzeda, to właściwie żadnego pośrednika nie będzie, a jeśli nawet przetworzy za pośrednictwem grupy producenckiej, spółdzielni czy jednego lokalnego przetwórcy, to też droga będzie bardzo krótka. Im krótsza droga, tym więcej środków finansowych zostaje u rolnika” – ocenił Kowalczyk.

W środę, podczas pobytu w woj. lubuskim, w Lubuskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku, szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi najpierw spotkał się z pracownikami regionalnych oddziałów instytucji zajmujących się sprawami rolników, a następnie z członkami lubuskich organizacji rolniczych i z samymi rolnikami.

Jak powiedział Kowalczyk, jego spotkanie z rolnikami zdominowało kilka tematów, a przede wszystkim susza. Cześć lubuskich rolników od dłuższego czasu narzeka, że przygotowana przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach aplikacja suszowa nie do końca oddaje rzeczywistą sytuację w ich gospodarstwach.

„Stąd m.in. zaproponowane przeze mnie sposoby rozwiązania tego problemu, jak rolnikom zadośćuczynić poniesione straty, jednocześnie nie naruszając i przepisów europejskich, dozwolonej pomocy publicznej. Myślę, że tutaj wyjaśniliśmy to sobie doskonale” – ocenił Kowalczyk.

Dodał, że w Polsce w tym roku nie było głębokiej suszy rolniczej i nie występowała ona na znacznym obszarze kraju, ale przyznał, że występowała punktowo i woj. lubuskie należy do regionów, gdzie ślady suszy były.

Gorącym tematem podczas spotkania w Kalsku były ceny nawozów. Minister powiedział, że obecnie trwają prace nad rozwiązaniami europejskimi, aby wspierać rolników w zakupie nawozów po „akceptowalnej cenie”. Ponadto, była rozmowa o hodowli trzody chlewnej i jej opłacalności w kontekście zwalczania ASF.

„To, że w tym roku jest tych ognisk niewiele, bo jak na razie 14 w całym kraju, to jednak ten problem jest i wszyscy o nim pamiętają. Tutaj bardzo się cieszę, że środowisko lubuskich rolników i weterynaria ma do zaproponowania taki pilotażowy program zwalczania ASF i chcę w ten program wejść, pomóc jak najskuteczniej, aby ten program się powiódł, a być może Lubuskie będzie takim wzorem dla innych województw w zwalczaniu Afrykańskiego Pomoru Świń” – zaznaczył minister Kowalczyk.

Na konferencji prasowej w Kalsku wojewoda lubuski Władysław Dajczak podziękował wicepremierowi za wizytę i spotkanie z rolnikami, o które zabiegali od dłuższego czasu.

„Rozmowa dobra, rozmowa rzeczowa, wiele dobrych wniosków, które podejmiemy za chwilę z lubuskimi organizacjami rolniczymi i będziemy je wspólnie realizowali” – powiedział Dajczak. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tomaszów Mazowiecki
12.8°C
wschód słońca: 05:22
zachód słońca: 18:06
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tomaszowie

kiedy
2024-04-13 16:00
miejsce
Hala Zespołu Szkól...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-13 19:30
miejsce
Hala Zespołu Szkól...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-19 19:00
miejsce
Hotel Prezydent, Spała, Ul. Majora...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-24 18:00
miejsce
Powiatowe Centrum Animacji...
wstęp biletowany