18 listopad 2022

Jesteśmy bezpieczni o tyle, że Polska nie jest przedmiotem ataku

zdjęcie: Jesteśmy bezpieczni o tyle, że Polska nie jest przedmiotem ataku / fot. PAP
fot. PAP
Polska jest bezpieczna o tyle, że nie jest obiektem ataku, ale z wojną wiążą się możliwe incydenty – podkreślił w piątek wiceminister obrony Marcin Ociepa.
REKLAMA

Ociepa zaznaczył, że odpowiedzialność za śmierć dwóch polskich obywateli w Przewodowie (woj. lubelskie) ponosi Rosja, także jeśli śledztwo wykaże, że zginęli oni wskutek upadku pocisku ukraińskiej obrony powietrznej.

"W tym sensie możemy spać spokojnie, że dzisiaj Polska nie jest przedmiotem ataku, nie jest stroną tego konfliktu zbrojnego i nic nie wskazuje, żeby Polsce groziło niebezpieczeństwo" – powiedział Ociepa w piątek w Polsat News.

Podkreślił, że "za naszą bezpośrednią granicą trwa regularna wojna, spadają rakiety, giną ludzie", w związku z czym „mogą zdarzać się incydenty; odpryski tej wojny mogą nas dotykać". Zaznaczył, że żaden system obrony powietrznej nie jest w stanie zwalczyć wszystkich zagrożeń i "nie jesteśmy w stanie się uchronić przed tego typu incydentem".

Ociepa zapewnił, że nawet jeżeli śledztwo wykaże, że na przygraniczną polska wieś spadła rakieta ukraińska, "nie osłabi to naszego wsparcia dla strony ukraińskiej", co zadeklarowały Polska i NATO.

Wiceszef MON zwrócił uwagę na dodatkowe siły kierowane do obrony polskiego terytorium – także przestrzeni powietrznej – przez sojuszników i "bezprecedensową" liczbę samolotów NATO na wschodniej granicy Polski.

Zgodził się, że w razie zmasowanego ataku na ukraińskie miasta blisko polskiej granicy należałoby ostrzegać mieszkańców tych terenów, skoro "wysyłamy SMS-y z dużo bardziej błahych powodów". Ocenił jednocześnie, że tym razem nie popełniono błędu, ponieważ był to "przypadek jeden na milion", którego nie dało się przewidzieć.

We wtorek rosyjskie wojska ostrzeliwały ukraińskie miasta, zmasowany atak był wymierzony głównie w infrastrukturę energetyczną. Na położona kilka kilometrów od granicy wieś Przewodów spadł pocisk, zginęło dwóch mężczyzn. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.(PAP)

brw/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tomaszów Mazowiecki
-1.3°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 16:21
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tomaszowie

kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury Tkacz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-05 19:00
miejsce
Ęklawa - klub kultura kawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-02 19:00
miejsce
Ęklawa - klub kultura kawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-15 19:00
miejsce
Ęklawa - klub kultura kawa,...
wstęp biletowany