9 listopad 2021

Skuteczne zażalenie prokuratury - kurier nielegalnych imigrantów trafi do aresztu

zdjęcie: Skuteczne zażalenie prokuratury - kurier nielegalnych imigrantów trafi do aresztu / fot. PAP
fot. PAP
Syryjczyk podejrzany nie tylko o pomoc w transporcie nielegalnych imigrantów, ale też o czynną napaść na policjanta, trafi na trzy miesiące do aresztu - zdecydował we wtorek Sąd Okręgowy w Białymstoku. Uwzględnił tym samym zażalenie hajnowskiej prokuratury, która zaskarżyła decyzję sądu pierwszej instancji.
REKLAMA

Chodzi o sprawę Syryjczyka, który przed dwoma tygodniami został w Podlaskiem zatrzymany przez policję po pościgu; wcześniej nie zatrzymał się do kontroli drogowej w Hajnówce. Stanął na moment, ale potem gwałtownie ruszył, omal nie potrącając jednego z funkcjonariuszy. Uciekał przez kilkadziesiąt kilometrów; zatrzymany został w powiecie bielskim, gdy doprowadził do kolizji z autem jadącym z naprzeciwka, stracił panowanie nad swoim autem i wjechał do rowu.

Okazało się, że przewoził dziesięciu nielegalnych imigrantów.

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce postawiła mu zarzuty nie tylko związane z pomocą innym osobom w nielegalnym przekroczeniu granicy, ale też z jego zachowaniem na drodze - to zarzut czynnej napaści na policjanta (z użyciem niebezpiecznego narzędzia - samochodu), bo tak śledczy zakwalifikowali sytuację, gdy niemal doszło do potrącenia oraz niezatrzymania się do kontroli.

Podejrzany przyznał się i złożył wyjaśnienia. Prokuratura skierowała jednak do sądu wniosek o tymczasowy areszt podejrzanego Syryjczyka; argumentowała go nie tylko obawą matactwa, ale też faktem, iż kierowca nie ma stałego miejsca zamieszkania w Polsce.

Hajnowski sąd wniosku jednak nie uwzględnił; ocenił m.in., że wszystkie najważniejsze czynności z udziałem podejrzanego zostały wykonane, a dalsza część postępowania przygotowawczego może toczyć się bez jego udziału.

Prokuratura zaskarżyła to postanowienie, powoływała się znowu m.in. na obawę matactwa i fakt, iż cudzoziemiec nie ma stałego miejsca zamieszkania w Polsce. Śledczy argumentowali też, że Syryjczykowi grozi surowa kara bez zawieszenia (za czynną napaść na policjanta grozi do 10 lat, za pomocnictwo w przemycie ludzi - do 8 lat więzienia).

Sąd Okręgowy w Białymstoku skargę tę we wtorek uwzględnił. Jak poinformowało PAP biuro prasowe tego sądu, sąd okręgowy zmienił zaskarżone postanowienie w ten sposób, że zastosował wobec podejrzanego Bilala A. środek zapobiegawczy, w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące od daty zatrzymania.

Szef prokuratury rejonowej w Hajnówce Jan Andrejczuk powiedział PAP, że teraz obowiązkiem policji będzie ustalenie, czy podejrzany przebywa w Polsce i jego zatrzymanie, a prokuratura będzie zobowiązana do wydania listu gończego, jako podstawy takich poszukiwań. Jeśli poszukiwania będzie trzeba rozszerzyć o zagranicę (Syryjczyk ma miejsce zamieszkania w Niemczech), konieczne będzie wystawienie Europejskiego Nakazu Aresztowania. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Tomaszów Mazowiecki
-0.2°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 15:34
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tomaszowie

kiedy
2022-12-04 18:00
miejsce
Ęklawa - klub kultura kawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-19 19:00
miejsce
Ęklawa - klub kultura kawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-15 17:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury Tkacz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-02 19:00
miejsce
Ęklawa - klub kultura kawa,...
wstęp biletowany