Sezon na zaginięcia - grzybiarzu zabierz ze sobą telefon

zdjęcie: Sezon na zaginięcia - grzybiarzu zabierz ze sobą telefon / pixabay/1194380
Wrzesień to sezon wysypu grzybów w lesie a amatorów grzybobrania nie brakuje. Niestety w tym czasie nasilają się zgłoszenia dotyczące zaginięć osób w lesie.
REKLAMA

Zagubienia się najczęściej dotyczą starszych osoby, które straciły orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu. Sytuacja, kiedy starszą osobę (często wymagającą przyjmowania stałych lekarstw) w lesie zastaje zmrok, stanowi zagrożenie dla jej zdrowia. Dlatego zawsze wszczynane są poszukiwania zaginionego. Do akcji angażowani są policjanci wszystkich komórek organizacyjnych policji, strażacy a nawet leśnicy. Zazwyczaj poszukiwania kończą się szczęśliwie i zagubione osoby zostają odnalezione. Policjanci wykorzystują wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego. Mimo tego zdarza się, że poszukiwania trwają kilkanaście godzin. Często do akcji angażowany jest policyjny śmigłowiec wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie.

Policja apeluje aby na grzyby wybierać się w towarzystwie innych osób, nie wychodzić do lasu tuż przed zapadnięciem zmroku, dokładnie zapamiętać miejsce zaparkowania samochodu i nazwę miejscowości. W razie zagubienia drogi, nie należy panikować i zachowywać się racjonalnie.

Zaleca się także, aby zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, który w razie potrzeby posłuży do wezwania pomocy ale też za pomocą nawigacji GPS pomoże określić pozycję osoby zaginionej na mapie.

Należy również zadbać o odpowiedni ekwipunek: ciepłą odzież, kurtkę przeciwdeszczową, coś do jedzenia i picia, opatrunek oraz leki - w przypadku ich stałego przyjmowania.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Tomaszów Mazowiecki
0.2°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:31
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tomaszowie

kiedy
2022-12-19 19:00
miejsce
Ęklawa - klub kultura kawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-15 17:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury Tkacz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 18:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury Tkacz,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-02 19:00
miejsce
Ęklawa - klub kultura kawa,...
wstęp biletowany