Pies policjant - przyjaciel i pomocnik!

Od dawna wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. To oddane, wierne i bardzo inteligentne zwierzę . Natura obdarowała psa niezwykłą psychiką i silnie rozwiniętymi zmysłami słuchu, wzroku, a przede wszystkim węchu. Dlatego też już wieki temu ludzie zorientowali się, że pies może być nie tylko przyjacielem ale i pomocnikiem. Odkryto, że niektóre rasy mają wyjątkowe umiejętności, które mogą być dużym wsparciem podczas codziennej pracy. Psy zaczęły pomagać pasterzom, myśliwym podczas polowania, czy chronić nasze domy przed intruzami. Są jednak i takie, które mają bardzo ważne ale i niebezpieczne zadania.
Koronawirus
łódzkie
400
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Szukają zaginionych osób, potrafią po zapachu odnaleźć sprawców poważnych zbrodni czy uratować setki istnień odnajdując ukryte ładunki wybuchowe. To psy policyjne. Taki pies to nie tylko przyjaciel ale i bohater. Oczywiście nie każdy z tych uroczych czworonogów może służyć u boku policjanta. Do tego ważnego zadania wybierane są te najinteligentniejsze, najodważniejsze i najwierniejsze.

Pierwsze sygnały o wykorzystaniu psów do pomocy funkcjonariuszom dochodzą z XXII wieku z Francji, gdzie po zmroku zamykano bramy miast i spuszczano psy, by te chroniły ich mieszkańców. Ich wyjątkowe umiejętności zaczęto również dostrzegać na początku XIX wieku w Anglii, kiedy to pomagały policjantom tropić złodziei.

W Polsce w policji służą najczęściej Owczarki Niemieckie oraz Owczarki Belgijski Malinois. W służbie można jednak spotkać również Labradory, Cocer Spaniele, Jack Russel Teriery oraz Nowofunlandy.

Nie jest istotna płeć psa. Ważne, by był zdrowy posiadał psychiczne predyspozycje, miał skończone dwa lata i był w budowie i szacie zgodny z wzorcem rasy.

By tak wyselekcjonowany mógł rozpocząć służbę w policji musi ukończyć szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Spędza tam wraz z swoim opiekunem od 4 do 9 miesięcy.

 

Psy policyjne dzieli się na następujące kategorie::

  • Psy patrolowe
  • Psy tropiące
  • Psy patrolowo-tropiące
  • Psy kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków
  • Psy kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych
  • Psy kategorii do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich


W województwie łódzkim służbę w policji pełni 59 psów w tym:

5 kategorii tropiącej, 11 kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków, 4 kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, 7 kategorii patrolowej oraz 32 kategorii patrolowo- tropiącej. Nasi czworonożni pomocnicy mają od 3 do 11 lat! Na co dzień pełnią służbę wraz ze swoimi przewodnikami i potrafią sprostać każdemu powierzonemu im zadaniu. Z sukcesami startują również w rywalizacjach psów specjalistycznych. W maju tego roku zostały przeprowadzone VI Zawody Przewodników Psów Służbowych Żandarmerii Wojskowej, w których udział wziął laureat XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji mł. asp. Sebastian Adamczyk z KPP w Tomaszowie Mazowieckim wraz z psem o nazwie Gabazo kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków. Wśród 28 innych drużyn to właśnie ta para uzyskała najlepszy wynik w klasyfikacji końcowej uzyskując 750 pkt na 800 możliwych w swojej kategorii.

 

Z okazji Światowego Dnia Psa, życzymy naszym czworonożnym funkcjonariuszom samych sukcesów i zawsze pysznej karmy pod dostatkiem!

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
400
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Tomaszowie