Wnioski o 800 plus można składać poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną, aplikację mobilną mZUS czy portal Emp@tia.
Jak wyjaśniła rzeczniczka łódzkiego ZUS, od 1 lutego br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 800+" na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do końca maja 2025 r. Jednak aby świadczenie było wypłacone od początku, bez przerwy w wypłatach między okresami, czyli od czerwca, rodzic musi złożyć wniosek do końca kwietnia.
"Nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku. Termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Jeśli rodzic chce zachować ciągłość wypłaty świadczenia od czerwca, poprawnie wypełniony wniosek o 800 plus powinien złożyć do końca kwietnia. Wówczas pierwsza wypłata z nowego okresu świadczeniowego trafi do niego do 30 czerwca" – wyjaśniła Kiełczyńska.
Dodała, że jeśli rodzic złoży wniosek w maju czy w czerwcu, wypłata pojawi się na koncie odpowiednio później. "Jeśli wniosek wpłynie w maju, to ZUS wypłaci świadczenie do końca lipca z wyrównaniem od czerwca, jeśli wpłynie w czerwcu - do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Natomiast jeśli rodzic złoży wniosek po 30 czerwca, to pieniądze na koncie pojawią się później i już bez wyrównania za czerwiec. Świadczenie ZUS wypłaci już tylko od miesiąca złożenia wniosku" – tłumaczyła.
Nie dotyczy to jednak rodziców, którym właśnie urodziło się dziecko - maja oni trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem.
W całym kraju od 1 lutego br. ZUS przyjął niemal 2,7 mln wniosków o świadczenie wychowawcze. Ponad 166 tys. dotyczy woj. łódzkiego.
Rodzice i opiekunowie mają do wyboru kilka kanałów elektronicznych, za pomocą których mogą złożyć wniosek o 800 plus: aplikację mobilną mZUS, PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Ubezpieczyciel zachęca do składania wniosków o świadczenie 800 plus przez aplikację mobilną mZUS. Zawiera ona funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku.
Jeśli rodzic składał wniosek w poprzednich okresach i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy dokument na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie, a w razie potrzeby dane można zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy czy żłobkowe. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ pad/